w sprawie planu bezpieczeństwa biologicznego.
Główny Lekarz Weterynarii apeluje do Rolników, właścicieli gospodarstwa utrzymujących świnie w obszarach objętych ograniczeniami w związku z ASF o jak najszybsze sporządzenie planów bezpieczeństwa biologicznego oraz ich zatwierdzenia u właściwego powiatowego lekarza.
Zatwierdzenie planu bezpieczeństwa biologicznego stanowi jeden z wymogów umożliwiających uzyskanie pozwolenia na przemieszczenie świń.
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie opublikowania rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021 r.
W związku z wejściem w życie rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o zmianach w zakresie wymogów, dotyczących bioasekuracji w gospodarstwach świń położonych na obszarach objętych ograniczeniami I, II, oraz III w przypadku przemieszczania przesyłek zawierających:
Zalecenia dla myśliwych wykonujących polowanie lub odstrzał sanitarny
Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązku przestrzegania rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie zasad bioasekuracji, jakie powinny być przestrzegane podczas polowania lub odstrzału sanitarnego oraz przy wykonywaniu czynności związanych z zagospodarowaniem zwierzęcia łownego z gatunku dzik.
Na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami oraz innymi środkami kontroli lub ochronnymi, ustanowionymi w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz przepisami Unii Europejskiej wydanymi w tym zakresie (obszar czerwony, niebieski i żółty):
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chodzieży przypomina o obowiązku zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.
UWAGA! HPAI
wysoce zjadliwa grypa ptaków
Zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem zjadliwej grypy ptaków (HPAI)
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chodzieży informuje,
że w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną dotyczącą rozprzestrzeniania się COVID-19 w Polskie, wszelkie materiały i informacje w ww. zakresie umieszczono na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem https://www.wetgiw.gov.pl/inspekcja-weterynaryjna/koronawirus.
Na ww. stronie internetowej, w części odnoszącej się do Wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) (https://www.gov.pl/web/gis/covid-19-i-bezpieczeństwo-zywnosci-wytyczne-dla-przedsiebiorstw-sektora-spozywczego), dodano tłumaczenie materiału przygotowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny w zakresie wytycznych dla przedsiębiorstw sektora spożywczego wraz z dodatkowym komentarzem odwołującym się do polskich przepisów.
Nowe przepisy przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w określonych zakładach i rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej
Szanowni Państwo,
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chodzieży informuje, o ogłoszeniu rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
z dnia 1 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej - http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/613
z dnia 2 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w określonych zakładach o małej zdolności produkcyjnej - http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/605
Wścieklizna jest ostrą infekcją wirusową ośrodkowego układu nerwowego.
Zakażenie następuje zazwyczaj poprzez pogryzienie, bowiem wirus znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia.
Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwy jest człowiek oraz wszystkie zwierzęta stałocieplne. Jedna z najbardziej przerażających chorób znanych człowiekowi.
Kontrole objęte są wszystkie działalności nadzorowane przez Inspekcję Weterynaryjną, zarówno te zarejestrowane lub zatwierdzone, jak również te, które pomimo takiego obowiązku nie zostały zgłoszone właściwemu organowi Inspekcji (działalność nielegalna). więcej informacji...
Strona 3 z 4