Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chodzieży przypomina o obowiązku zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.
UWAGA! HPAI
wysoce zjadliwa grypa ptaków
Zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem zjadliwej grypy ptaków (HPAI)
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chodzieży informuje,
że w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną dotyczącą rozprzestrzeniania się COVID-19 w Polskie, wszelkie materiały i informacje w ww. zakresie umieszczono na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem https://www.wetgiw.gov.pl/inspekcja-weterynaryjna/koronawirus.
Na ww. stronie internetowej, w części odnoszącej się do Wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) (https://www.gov.pl/web/gis/covid-19-i-bezpieczeństwo-zywnosci-wytyczne-dla-przedsiebiorstw-sektora-spozywczego), dodano tłumaczenie materiału przygotowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny w zakresie wytycznych dla przedsiębiorstw sektora spożywczego wraz z dodatkowym komentarzem odwołującym się do polskich przepisów.
Nowe przepisy przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w określonych zakładach i rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej
Szanowni Państwo,
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chodzieży informuje, o ogłoszeniu rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
z dnia 1 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej - http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/613
z dnia 2 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w określonych zakładach o małej zdolności produkcyjnej - http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/605
Wścieklizna jest ostrą infekcją wirusową ośrodkowego układu nerwowego.
Zakażenie następuje zazwyczaj poprzez pogryzienie, bowiem wirus znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia.
Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwy jest człowiek oraz wszystkie zwierzęta stałocieplne. Jedna z najbardziej przerażających chorób znanych człowiekowi.
Kontrole objęte są wszystkie działalności nadzorowane przez Inspekcję Weterynaryjną, zarówno te zarejestrowane lub zatwierdzone, jak również te, które pomimo takiego obowiązku nie zostały zgłoszone właściwemu organowi Inspekcji (działalność nielegalna). więcej informacji...
Główny Lekarz Weterynarii informuje o opublikowaniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
(Dz. U. z 2017 r. poz. 722).
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r.
Informacje z codziennych przeglądów stada drobiu (PDF).
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8
nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.
Dotyczące postępowania podczas polowań na ptactwo łowne, w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u dzikich ptaków w Polsce.
Podczas polowań na ptactwo łowne (m.in. kaczki, gęsi i inne gatunki ptaków łownych), myśliwi powinni zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, przede wszystkim na drób.
Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny.
Bydło | Owce | Kozy
Zgodnie z art. 85, ust. 1, pkt. 2b Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu
chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. nr 69, poz 625 z późn. zm.)
kto uchyla się od obowiązku informowania Powiatowego Lekarza Weterynarii
o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.
Strona 2 z 2